2015 m. spalio 14 d., trečiadienis

#199 Alfred Döblin - Berlynas.Aleksandro Aikštė


2006 Edition / 436psl

"Tačiau tas mūsų Francas Biberkopfas neeilinis žmogus. Ir aš paleidau jį į gyvenimą ne žaidimams, o kad parodyčiau jo sunkų, tikrą ir pamokomą kelią."

Francas Biberkopfas, buvęs baldų krovikas, mūsų knygos herojus, išeina iš kalėjimo po ketverių metų, už savo merginos Idos nužudymą. Nuo čia prasideda kelionė po Berlyną, lydint Francą jo nesėkmingo gyvenimo keliu. Jis nesijaučia tvirtai ant žemės, mato tiesiai ant savęs svyrančius, griūnančius pastatus, lyg ir norėtų grįžti į kalėjimą, bet lyg ir ne. Kad atgautų savo būdą, nusprendžia jog reikia susirasti moterį, o jau jų tai jam netrūksta, skubiai sugeba pakeisti pamestąją. Knygoje nerasite nei vienos tyros, geros merginos, dauguma vaizduojamų pačios save pardavinėja. Sunku ir patį Francą pamėgti, jis šiurkštus, netašytas, atstumiančios išvaizdos ir mėgstantis gerai prisigerti, tik tas jo naivumas neišpasakytas, kiekvieną laiko savo draugu, per vieną iš jų, netenka rankos, bet vis tiek draugas.

"Jis narsiai laikosi, ginasi rankomis ir kojomis, bet niekas nepadeda, nuo likimo nepabėgsi."

Čia narsą reikia suprasti kitaip, Francas iš visų jėgų stengiasi išlikti doras ir visiškai nekovoja už save, maždaug: yra kaip yra, ir kitaip negali būti. Vienas pasisavina jo prekes, prarandami pinigai, o jis tik pabėga. Per kitą, Reinholdą, kaip jau minėjau, netenka rankos iki peties, o jis tyli, jokio keršto, dar savo merginą tam parodo, kas nuveda prie dar vieno sukrečiančio įvykio. Francas nieko nedaro, tik bėga nuo tragedijų ir nuo savęs. O tai pradeda erzinti, pats niekur nepasuka savo gyvenimo, tai už jį padaro aplinkiniai žmonės.

"Pasakodamas šią istoriją, kol prieisiu prie jos negailestingo, baisaus ir šiurpaus galo, aš vis kartosiu šiuos žodžius: nėra jokio pagrindo nukabinti nosį."

Istorijoje pasakotojas vis nuteikinėja, kad tuoj tuoj prieisim prie siaubingos pabaigos, nepatikėsit ką perskaitysit, aišku tai stumia nemesti knygos ir žiūrėti kas čia bus, bet aš nusivyliau, po tiek perspėjimų tikėjaus didingesnės pabaigos. Knyga nėra bloga, bet ji sudėtinga, 436 puslapiai, o jausmas jog dvigubai ilgesnę perskaičiau. Šis A.Döblin kūrinys lyginamas su J.Joyce "Ulisu", o pastatytas filmas siekia 15h.


Knygoje daug antraeilių pasakojimų, kurie trumpam išnyra ir išsamiai aprašomi, nors nieko bendro su pagrindiniu veikėju neturi. Visi nelaimingi, tai geriantys, sergantys, apgaudinėjami savo antrųjų pusių, vieniši, suvargę žmonės. Labai vaizdžiai aprašomas skerdyklos darbas, visas procesas kaip papjaunamas jaunas veršiukas. Rasite čia ir dainų žodžius ir biblijos citatas ir prekių reklamas, orų prognozes, įvairios statistikos duomenis, tiek daug informacijos, jog net apsisuks galva.

Francas Biberkopfas, buvęs baldų krovikas, įsilaužėlis, sąvadautojas, žmogžudys, mūsų knygos herojus.

2015 m. spalio 6 d., antradienis

#198 Robert Merle - Protingas Gyvūnas


2008 Edition / 335psl

"[...] leiskite jums priminti, kad čia susirinkote imti interviu iš delfinų."

1970 metai, profesorius Sevila su savo komanda atlikinėja slaptus eksperimentus - moko delfiną Ivaną (arba, kaip jis pats save vadina, Fa) anglų kalbos. Bandymais susidomi ir šalies žvalgyba, kuri nori panaudoti gyvūnus kariniams tikslams, todėl viskas sekama, į istoriją įtraukiami agentai, kurie slapta įrenginėja pasiklausymo aparatus ir renka visą informaciją apie žmones prisidėjusius prie galimai istorinio įvykio. R.Merle kūrinio negalima priskirti tik mokslinei fantastikai (kurios man labai norėjosi), tai kartu ir trileris apie III Pasaulinio Karo grėsmę, kurį gali išprovokuoti US valdžia konfliktuodama su Kinija.

"Padarėme kvailystę išmokę rašto savo negrus, nes dabar turime su jais daug vargo, tai kam užsikrauti dar ir delfinus?"

Galiausiai, po ilgo darbo, delfinai - Fa ir Bi, išmoksta anglų kalbą, ne tik ją atkartoti, tarti po vieną žodį, bet naudoti pilnus sakinius reiškiant savo mintis. Jiems suruošiama spaudos konferencija, kurioje neįmanoma pamilti šių gyvūnų, jiems žmonės - dievai su rankomis, kurios skirtos glostyti delfinus (labai daug naivaus gėrio), žinoma atsiranda ir  tokių, kuriems kalbantys gyvūnai, tai artėjanti pasaulio pabaiga. Po konferencijos atsiranda bažnyčių, kurios nori atvesti, Fa su Bi, į tikėjimą. Ir maždaug čia baigiasi visas linksmumas su kalbančiais delfinais, pasakojimas pasineria į šnipų ir valdžios žaidimus, kas man ir sugadino knygos pabaigą.

Veikėjai įdomūs, kiekvienas savotiškas ir išskirtinis. Sevila - individualistas, emocingas, dėl šių bruožų tampa pavojingu mokslinei žvalgybai. Arletė - švelni ir motiniška, įneša darnos į Sevilos gyvenimą. Lisbetė - aikštinga ir problematiška, visada ieškanti prie ko prikibti. Meilės trikampis - Maiklas, Siuzė ir Piteris; Maiklas patenka į kalėjimą (kas man atrodo absurdiška) dėl savo išsakomų pacifistinių pažiūrių. Megė - įnešanti humoro į pasakojimą, kiekvienas vyras vos žvilgtelėjęs į ją, stipriai įsimyli ir nebegali be jos gyventi, deja tai tik merginos fantazijos, kurios Megei yra visiškai realios.

Vaizduojamas tautos pamišimas, masiškai žudosi dėl kalbančių delfinų, dėl atominio karo grėsmės, nusikalstamumo augimas, ši dalis parašyta taip įtaigiai jog pamiršti, kad skaitai fikciją.

"Tuo pat metu nusikalstamumas, ypač tyčinės žmogžudystės ir prievartavimai, irgi pasiekė rekordinį skaičių Jungtinių Valstijų istorijoje.  Dauguma šių nusikaltimų įvykdė žmonės, anksčiau niekada nebuvę teisti [...] tačiau bene ryškiausiai šių nusikaltimų motyvus nušvietė Rojus Kraitonas [...] anksčiau nė karto neteistas [...] bjauriomis aplinkybėmis išprievartavo keletą paauglių mergaičių nuo 12 iki 14 metų. Sulaikytas nusikaltėlis iškart viską prisipažino. Ir ramiai pridūrė, kad jis visada "norėjo daryti tokius dalykus" ir nusprendė "patenkinti savo norą", kai suprato, jog netrukus prasidės atominis karas ir "visiems bus galas, visi nudvės toje pačioje skylėje"."

Knygą sudaro: straipsniai, laiškai, dienoraščio ištraukos, apklausų bei garso kasečių nuorašai, ir žinoma pagrindinis pasakojimas.


Real story: maždaug 1964 metais John C. Lilly bandė išmokyti delfinus anglų kalbos, projektą finansavo NASA, bet viskas baigėsi nesėkme ir sulaukė daug prieštaringos nuomonės:
1. Gyvūnams buvo duodamas LSD;
2. Viešumą pasiekė skandalinga istorija, susijusi su delfinu Peter ir jo prižiūrėtoja Margaret Lovatt.