2016 m. rugsėjo 22 d., ketvirtadienis

Vaiva Rykštaitė - Ugnikalnio Deivė ir Džonas iš Havajų


64psl / Nieko Rimto

Pamačius šios knygos viršelį anonse, jau žinojau, kad ji atsidurs mano rankose tik pasirodžius knygyne. Labai labai didelis pliusas iliustratorei Viktorija Ežiukas, kurios darbai taip pritraukdavo dėmesį, jog negalėdavau atitraukti akių neišnagrinėjus kiekvieno piešinio iki smulkiausios detalės, o spalvų gama tokia TOKIA, kad norėjosi juose apsigyventi, bet nepamirškim  - istorija apie Havajus (kur taip pat norėčiau bent truputėlį pagyventi), ar tiksliau Havajų atsiradimo istorija.

Pasakojimas gaivus, spalvingas ir itin švelnus, nepaisant to, jog visi įvykiai prasideda nuo to, kad Pelė (tariama kaip Nelė) iš pavydo seseriai Bangai, sudegina visas salos trobeles, bet užtad gimsta margas Havajų salynas, su kerinčiais flamingais, kurių šauksmai suteikė žuvelei vardą -  Humuhumunukunukuapuaa. 

"Užsimerkite ir įsivaizduokite, kaip pučia vėjas. Taršo plaukus, kutena nosį, gal net vienas kitas šiurpuliukas perbėga nugara. Vėjas šiltas, drėgnas, kvepia pajūriu ir kokosais.[...]Visur aplink mėlyna mėlyna: mėlyna kairėje, mėlyna dešinėje, mėlyna viršuje, mėlyna apačioje! Net nežinotum, kur čia dangus, o kur vanduo, jei ne kartais vandenyne sužibančios delfinų keteros ir ant ryklių pelekų atsispindintys saulės spinduliai."

Tai magiškas pasakojimas apie hula hula šokio atsiradimą, apie pirmąjį bangletininką ir apie Džoną nuo paauglystės įsimylėjųsį Ugnikalnio Deivę. Skaitydama nesvarsčiau kiek čia mitologijos, kiek pačios autorės išmonės, tiesiog mėgavausi tekstu, kurio galėjo būti šiek tiek daugiau, nes pabaigoje jis tiesiog nutrūksta, lyg būtų iš knygelės išplėšti paskutinieji puslapiai. Negražu taip daryti. Todėl tikėsiuos ir labai lauksiu tęsinio pasirodymo.

P.S. rytoj 09.23 Kauno centriniame knygyne 18h vyks pristatymas!



2016 m. rugsėjo 12 d., pirmadienis

# 215 Jonathan Swift - Guliverio Kelionės


2006 Edition / 267psl

"[...] yra pastebėta, kad juo žmonės didesni, juo jie žiauresni [...]"

Grįžau grįžau grįžau, po 5 mėnesių miego vėl pradedu rašyti, knyga perskaityta senų seniausiai, o po jos dar daugybė kūrinių, bet prisėst ir rašyt nesugebėjau ir kuo ilgesnė buvo pertrauka tuo sunkiau sumegzt sakinius, bet aš NORIU rašyti, galėčiau dabar išvardint visą sąraša priežasčių kodėl to nedariau, bet gal geriau nereikia, nes vėl galiu kažkur 'nuplaukti' ir rasti pašalinių užsiėmimų. Įsivaizduokit, buvau taip nusivylus savo 'kūrybišku' gyvenimu, jog kūriau idealiąją save Sims 4, bet net ten susimoviau, sunkiai dirbau, iš namų neišeidavau ir tai išmetė iš darbo, ką išmeta iš darbo žaidimuose? Ummmm apie ką aš čia? Tiesa, turėjau ir porą realių progų pasidžiaugti, mano apžvalgos persikėlė ant TIKRO popieriaus, galiu jas apčiupinėti, pajausti, glostyti akimis, jau toks saldus jausmas, bet po to grįžti iš svajų ir pameni jog blog'as tai paliktas, o kas tas 1001 sąrašas??? Ir nebežinai ko griebtis, viskas skubu, visko reikia greitai, dabar ir čia, ir vis lieki pradiniame taške. Todėl šią akimirką, kaip naujokė, renku po vieną kitą žodį klaviatūroje ir nesikelsiu kol nepabaigsiu "Guliverio Kelionių" apžvalgos, ko aš čia ir atėjau.

"[...] jei žmogus nedėkingas savp geradariams, tai jis dar mažiau geras tiems, kurie jo nešelpė, vadinasi, jis yra visų žmonių priešas ir todėl nevertas gyventi."

Pradėsiu nuo to, jog knygos apimtis man buvo staigmena, maniau kad tai 2 istorijos ir viskas, liliputai, milžinai ir baigta, o pasirodo Lemuelis Guliveris buvo iškeliavęs keturis kartus, užtruko nei trumpai, nei ilgai, tik beveik 17 metų, per kuriuos sukurpė pačius fantastiškiausius pasiaiškinimus žmonai, kodėl nebuvo namie. Greičiausiai aptarsiu tik pirmuosius du pasakojimus, nes 3 ir 4 pasirodė gan nykoki ir labiau priminė seno žmogaus bambėjimą kaip viskas negerai, kokia neteisinga valstybė, kaip niekam nerūpi tautos gerovė, kokie kvaili valdžioje, o kaip aš viską pakeisčiau ir blah blah blah, lygiai tas pats nepasitenkinimas kaip ir šiais laikais, pakankamai išgirstu gatvėje, televizijoje, todėl dar apie tą patį skaityti nebuvo jokio noro. Žinoma knygoje rasite mokslininkus kurie bando iš agurkų ištraukti saulės šviesą, skraidančią salą, žmones arklius - ygagus ir pan. ir pan., kad ir kaip smagiai tai skambėtų, satyra buvo užgožta labai akivaizdžia kritika, kurios man, kaip klasikiniame kūrinyje, norėjosi kiek subtilesnės.

"[...] visi žinojo, kad juo daugiau aukštinama valdovo malonė, juo bausmė žiauresnė ir auka nekaltesnė."

Pirmoji dalis: Liliputija. Manau visi puikiai žino pradžią, laivas sudūžtas, Guliveris pabunda pririštas ir apsuptas mažų žmogeliukų, kurie negali patikėti jog tokie dideli padarai egzistuoja žemėje ir iškart nusprendžia jog jis nukrito iš paslaptingojo mėnulio. Pats Lemuelis nepasimeta, jis greitai išmoksta vietos kalbą ir įsitraukia į absurdišką karą tarp dviejų salų, kurių pagrindinis nesutarimas dėl kiaušinių valgymo ypatumų. Ir tiesiog viskas, karas karas, apgavystė, imperatoriaus žiaurumas (o kada jie nebūna žiaurūs?), nes vaje net nedėkingumas baudžiamas mirtimi, dar keli smagūs epizodai kai gyvenimo realijos taip išpučiamos, kad Swift'o rašymas išspaudžia šypseną suradus ir šių dienų analogą. O kas daugiau? Guliveris pabėga, porą mėnesių pasidžiaugia gyvenimu, iškeliauja ir vėl patenka į 'nelaisvę'. Antroji dalis: Milžinai. Šis pasakojimas man patiko labiausiai, kažkaip jaučiu kad "Guliverio Kelionėmis" mėgavausi dėl visai priešingų priežasčių, nei to norėtų autorius, satyrą skaičiau skubotai, tik vaizdiniai stabdė mane, nes kas nenorėtų pamatyti katės 3 kartus didesnės už jautį? O tiksliau kas nenorėtų tokios turėti? Taigi šita dalis labiausiai exciting, milžiniški gyvūnai, Guliverio pasirodymai turguje, mūšiai su musėmis ir vapsvomis ir dar karaliaus idėja savam krašte 'užveisti' mažus žmones, veiksmas veiksmas veiksmas! Bet taip kažkaip viskas pasibaigia, be fanfarų ir fejerverkų...

"Tie nelaimingi žmonės patarinėjo valdovams rinktis savo artimaisiais vyrus, išmintingus, gabius ir dorus; pratinti ministrus žiūrėti tik krašto gerovės; duoti dovanas vien už gerus darbus ir didelius nuopelnus; mokyti valdovus derinti jų pačių reikalus su visos tautos reikalais; įstaigoms ieškoti labiausiai tinkamų darbininkų; ir imtis dar daugelį kitų panašių nesąmonių, niekados neatėjusių į galvą sveiko proto žmonėms."