2016 m. vasario 22 d., pirmadienis

#209 Viktor Pelevin - Vabzdžių Gyvenimas


2006 Edition / 191psl

"[...] ir prieš vėl pradėdamas stumti į priekį mėšlo rutulį, akimirką spėji pajusti, koks mįslingas ir neperprantamas yra gyvenimas ir tik kokią mažutę jo kruopelę mes vadiname šiuo vardu."

Knyga žadėjusi naują ir šmaikštų požiūrį į žmones, kuris turėjo nustebinti ir priblokšti, man paliko tik blankų įspūdį, kuris su laiku visai pranyks atmintyje. Žmonės vabzdžiai arba žmogiški vabzdžiai, kiekvienas įstrigęs savajame gyvenimo rate, be jokių laimės perspektyvų, tik su neaiškiu ir ilgu keliu į nušvitimą. Čia žmonės įkūnija tai tarakonus, skruzdes, tai uodus ar drugius, vabzdžio pavidalas nėra pastovus, jis kinta pagal charakterio bruožus ir pasirinktus ateities užmojus, nesvarbu jei gimei skruzde, pakaks užtektinai užsispyrimo ir virsmas muse garantuotas. Šie vabzdžiai, kaip ir žmonės, ieško geresnio gyvenimo, ištrūkimo nuo slegiančios kasdienybės, kuri mus laiko vietoje ir trukdo pasiekti visišką pilnatvę ir pagaliau suvokti: kas aš esu?

"Kam nors kitam labai lengva papasakoti, kaip reikia gyventi ir ką veikti. Aš bet kam viską paaiškinčiau. Ir net parodyčiau, prie kurių ugnių skristi ir kaip. O kai tą patį reikia daryti pačiam, sėdi vietoje arba skrendi visai į kitą pusę."

Knygoje sutinkame ir sekame įvairių vabzdžių gyvenimus, pirmuosiuose puslapiuose trijų uodų: Arnoldo, Artūro ir užsieniečio Semo, istorijos pradžia; kalbos apie keliones, Puškiną ir pirmasis odekolono paragavimas. Semo pažintis su muse Nataša, tik viena iš visų vaizduojamų klišių, kurių kupina knyga, Nataša, nusivylusi gimtuoju kraštu, siekia amerikiečio Semo dėmesio, tikėdamasi jog jis ją išgelbės ir išvykdamas pasiims kartu į visų galimybių šalį, čia pat atsiranda ir tautos grynumo gynėjas, pasipiktinęs situacija, juk negalima dviems svetimšaliams būti kartu, tik savas su savu. Netoli jų du šūdvabaliai, tėvas ir sūnus, ridenantys mėšlo rutulius ir gvildenantys įvairias temas: kaip tapti skarabėjumi, iš kur tas rutulys kurį gauna kiekvienas vabalas, kaip jį įžvelgti, galiausiai prieinama išvada, jog gyvenimas - tiesiog sukimasis ant mėšlo kamuolio. Pakilęs nuo žemės, drugys Mitia svarsto apie šviesą, kaip ją pasiekti, kol galiausiai pamato, kad ji visada buvo jo viduje, tik neatrasta. O po žemėmis, paklausęs draugo patarimo, jog norint pasiekti viršų, reikia babkių, kasinėjasi tarakonas Serioža. Taip visi ir gyvena, spręsdami savo lemtį ir saugodamiesi milžiniškų batų, kurie kėsinasi juos sutraiškyti.

"O tu žinai, kas yra kalcio cianamidas? Du šimtai gramų karvidei? Arba kai uždaroje mėšlidėje išpurškiama galežies sulfato, o išskristi jau per vėlu? Dvi mano draugės taip žuvo. O trečią, Mašenką, apipylė chlorkalkėmis. Iš sraigtasparnio. Prancūzų kalbos mokėsi, kvaiša... Sakai, vabzdžių teisės?"

Mačiau V.Pelevino "Vabzdžių Gyvenimas" dažnai lyginamas su Kafka, bet nieko panašaus, Kafkos kūrinyje suvokiamas ir aplinkinių pastebimas virsmas, o Pelevino istorijoje, veikėjai šokinėja nuo vieno pavidalo į kitą, tai jie mažyčiai, tai žmonės, o kartais lyg peraugę vabzdžiai. Gvildenamos idėjos turėjo atspindėti sovietinio žmogaus likučius (ar panašiai), bet tai tie patys stereotipai, kurių galima rasti šiandieną, ir kurie gyvuos dar tikrai ilgą laiką.

2016 m. vasario 9 d., antradienis

#208 Johann Wolfgang von Goethe - Vilhelmo Meisterio Mokymosi Metai


2006 Edition / 543psl

"Žinai tu šalį? Žydinčiame klony
Ten apelsinai juokiasi raudoni,
Mėlynė šviečia ištisus metus
Ir lenkias mirtai lauras išdidus.
Ar tu buvai ten?
O, greičiau! Tenai
Gyvenčiau aš, brangusis amžinai.

Pažįsti tu namus? Pro kolonadą
Tave į puošnią salę laiptai veda,
Ir marmuriniai statulų veidai
Tarytum klausia: ko taip nuliūdai?
Ar tu buvai ten?
O, greičiau! Tenai,
Globėjau mano, likčiau amžinai.

Kalnuos matai tu siaurą takeliuką?
Paklydęs mulas slenka ten pro rūką.
Siaubingai šnypščia slibinas urve,
Ir veriasi bedugnė prieš tave.
Ar tu buvai ten?
O, greičiau! Tenai
Norėčiau, tėve, likti amžinai."

Sveiki atvykę į vokišką meksikietišką serialą, kurį sukurpė toks literatūros klasikas, kaip von Goethe, čia rasite visko ko trokšta jūsų širdis: meilės intrigas, šeimos paslaptis, nuotykius, dvasinius išgyvenimus, bei stebėsite idealiausios nuotakos rinkimus, o dar nepamirškime vaikų, kurie gali būti nuo bet kurio veikėjo, nesvarbu ką teigtų motina, narpliosite slaptos draugijos užkaborius, kurie atvers neįsivaizduojamas tiesas. Kuriems personažams lemta amžinai ir laimingai gyventi? O kurie iš jų giminės? Galbūt visi? Visi 20 atsitiktinai susitikę žmonės - giminės? - klausiate jūs. Taip. Galbūt. Juk perdėtos melodramos niekada nebus per daug. "Vilhelmo Meisterio Mokymosi Metai" pasakoja apie vaikinuką, kuris klajonių metu nieko neišmoksta, štai jums knygos pavadinimo šmaikštumas, tik humoro ir trūko; o bet tačiau, kur įdomumas? Aš jo neatradau, dažnai pasakojimas įkyrėdavo jau po kelių puslapių, pasėdi, pasiilsi ir toliau bandai skaityti ir taip po truputį 500 įveikiau, nemeluosiu, buvo ir neblogų vietų, kai knieti sužinoti, kaip čia viskas baigsis, bet skaitymo kokybės, tai žymiai nepagerino.

"Ir jei neleidžiama savo valia baigti liūdno gyvenimo, tuomet tegu pirmalaikė beprotybė aptemdo sąmonę, kol ją visam sunaikins mirtis ir apgaubs amžinoji tamsa!"

Nuo mažens Vilhelmas Meisteris buvo pakerėtas teatro, todėl nenuostabu, jog jo pirmąja meile tampa vodevilio aktorė Mariana, kuri besiklausydama Vilhelmo pasakojimų apie vaikystę, vis užsnūsta iš nuobodulio, bet jos tarnaitė Barbara nenusiteikus dalintis savo globotine su neturtinguoju, todėl vis kursto Marianą priimti dėmesį iš kito pono, tai atsitiktinai sužinojęs Meisteris pasijaučia išduotas ir pasiryžta palikti miestą, atsiduoti vertingai tėvo veiklai, tvarkyti prekybos reikalus. Deja neilgam, kelionėje vos susidūręs su keliaujančia trupe nuspręndžia grįžti į teatrą ir jam atiduoti visas jėgas. Paprasti, likimo suvesti žmonės įkuria savo aktorių trupę, kurioje Vilhelmas sugeba pabūti ir direktoriumi ir atstumtuoju. Iš tiesų pirmoje knygos pusėje dominuoja teatras, aprašomi spektakliai, kaip jiems ruošiamasi, "Hamleto" esmės paieškos, savęs tobulinimas ant scenos. Taip pat daug priešgyniavimo būti ar nebūti aktoriumi ir kaip tapti didžiu. Intrigų nėra išvengta, bet veikėjų pasauliai labiau atskleidžiami antroje pasakojimo pusėje.

"Vos tik išgirstamas koks nors virtuozas, kaipmat atsiranda tokių, kurie užsigeidžia tuo instrumentu mokytis griežti. Kiek yra tokiais klystkeliais klaidžiojančių! Laimingas, kuris laiku suvokia, kad jo gebėjimai neatitinka norų!"

Vilhelmas - geradaris, jis taurus, nesavanaudis, doras, todėl meilės jam tikrai netrūksta, visos moterys krenta po kojomis (čia tiesiogine prasme, pamačius jį su kita, iš liūdno pavydo mirštama, čia taip pat tiesiogine prasme), o jis taip pat neatsilieka, kiekviena sutikta tampa potencialia žmona. Tai labiausiai ir erzino istorijoje - neapsisprendimas kurios Meisteris nori sau, tai viena dievaitė, tai kita idealioji, numeskit jam vis po naują merginą ir ji taps išrinktąja tam tikram laikotarpiui. Beje visos jo nuotakos labai skirtingos, tad išrankumu nepasižymėjo. Tiesiog lakstymas nuo vieno prie kito, jokio apsisprendimo, jokios ramybės, norėjosi jog Vilhelmas bent trumpam sustotų ir atsikvėptų, o jis tik skubėjo, ir ne tik meilėje, bet ir kasdieniniame gyvenime.

"Taip jau yra, kad meilė regi tarsi gyvas ne vien rožių lapines, mirtų darželius ir mėnesienas, bet gyvastingumą suteikia net obliaus skiedroms ir popieriaus atkarpoms. Ji yra toks stiprus prieskonis, kad net prėską ir šleikštų sultinį padaro gardų."

Kas patiko, tai mistika - paslaptingasis spektaklio vaiduoklis palikęs skraistę su išsiuvinėtu perspėjimu: "Spruk, jaunikaiti! Spruk!", išprotėjęs artistas bandantis sudeginti teatrą ir sprendžiantis kuris vaikas lems jo pražūtį. Juokas - į religiją atsivertęs grafas, manantis, kad išvydo save, nors tai tebuvo juo persirengęs aktorius, jau minėta Mariana mieganti per Vilhelmo pasakojimus.

Knyga su perspausta pabaiga ir galvosūkiu: atspėk kas tikrasis tėvas!